Wrocław w Lublinie

Wrocław w Lublinie

Wrocław stworzyli także przybysze. Wrocławscy artyści mają różnorodne historie. Ich przeszłość nierzadko ma początki na Wschodzie: nad Bugiem lub Wieprzem. To przeszłość, która zostaje w smakach bułek z mlekiem i aromacie pierogów z miętą. Sam Lublin stanowi zaś pomost. Jest pograniczem zaśpiewów i obrazów, mieszanką zapachów i pamięci. Dzisiaj łączy również grafików.

Czym jest grafika? Arystokratką wśród sztuk. Techniką niejednoznaczną i wymagającą, pracochłonną i wyzywającą. Grafika zachowuje ślady pierwotności. To uniwersalna metoda na usługach szczegółu. Być może nic nie łączy lepiej.


dr Anna Perłowska-Weiser

 

Chapeaux bas dla prof. Andrzeja Basaja, który choć związany z Wrocławiem a zawodowo z tamtejszą ASP, pochodzi z Lubelszczyzny a konkretnie z miłych również memu sercu wschodnich jej rubieży. Chapeaux bas za jego twórczość, wychowanków i przyjaźń jaką nas obdarzył. Między innymi dzięki tej przyjaznej energii rozpoczęliśmy cykl wystaw i spotkań mających na celu wymianę doświadczeń i osiągnięć akademickich jednostek zajmujących się problematyką grafiki warsztatowej, w szczególności zaś drukiem wklęsłym oraz szeroko rozumianym eksperymentem. Wrocław jest pierwszy a znakomicie wróży na przyszłość również skrót jaki tworzą pierwsze litery Lublin-Wrocław czyli LUWR.

Prof. Artur Popek

© Dział Programów i Promocji - Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie