MIKROKOSMOS DOKTORA SKOMRY

"MIKROKOSMOS DOKTORA SKOMRY"

"DZIECI SŁOŃCA, DZIECI MROKU"
motyle, gąsienice i ćmy Krzczenia.

Motyle...
Efemerydy, uosobienie lekkoœści, nieodpowiedzialnoœści, pozornej beztroski. Symbol piękna i wdzięku. Lekko, jakby od niechcenia, unoszący się w powietrzu. Krótka radośćœ istnienia. A potem cicha œśmierć, po pozostawieniu przylepionej gdzieœ pod liœściem, małej kuleczki jajka - zalążka nowego życia.

Gąsienice...
Umi궜nione worki na żywnośœć. Prezentujące wszystkie style sztuki. Z jednej strony barokowy przepych barw i kształtów, szczecinek, kopułek, garbów. Z drugiej zaśœ - klasyczna wręcz prostota, umiar, uporządkowana surowoœść.

Ćmy...
Niezliczona różnorodnośœć fizjonomii, wyszukanych fryzur, oryginalnych, ozdób wszelakich - kępek włosków, różnobarwnych guzków i różnokształtnych naroœśli.
Prawdziwie baśœniowy œ świat - œświat dzieci mroku, ale nierzadko także prawdziwych dzieci słońca.

"DYSKRETNY UROK GROZY"
pająki Krzczenia.

Przyczajone, zawsze czujne, zawsze w pogotowiu. Gotowe w każdej chwili rzucić się na ofiarę, omotać ją pajęczyną, w jednej sekundzie zabić swoim jadem.
A równoczeœśnie jakże bezbronne, wydane na łup człowieka, owadów, ptaków.
Tajemnicze, pociągające, a jednoczeœśnie budzące paniczny lęk i irracjonalną grozę.
Pająki - dyskretny urok grozy.

Dr Stanisław Skomra, lubelski lekarz, od lat fotografuje owady tylko na jednej działce nad Jeziorem Krzczeń. Jest to już druga wystawa poświęcona gwałtownie ginącym z naszego otoczenia OWADOM i planowane są następne. Doktor nie opisuje na wystawie prezentujących się motyli i pająków, ale niezwykle fachowo i zarazem pięknie o nich opowiada - czyli bezpośredni udział przyniesie dodatkowe wrażenia, poza doznaniami niespodziankami oczywiście. zapraszamy także na:


http://www.mdk2.lublin.pl/tworcy/MikrokosmosKrzczenia/

Artykuły (PDF)

Link do strony Magdaleny Buczyńskiej

© Dział Programów i Promocji - Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie