Malarstwo

Wystawa malarstwa w Galerii "Po Schodach" w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 sześciu artystów pedagogów należących do Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie i trzech artystek z Łucka z Ukrainy jest kontynuacją nawiązującej się współpracy między środowiskami artystycznymi obu miast. Stowarzyszenie, którego prezesem jest Ewa Kłopotek realizuje wiele celów związanych z edukacją artystyczną oraz upowszechnianiem kultury. Organizuje m.in.: coroczne plenery malarskie, wystawy zbiorowe, nawiązuje współpracę międzynarodową w zakresie sztuki profesjonalnej i sztuki dziecka. Obecna ekspozycja jest jednym z takich działań.

Zaprezentowane na wystawie malarstwo (ponad 80 prac) dotyka natury, z nią jest związane, chociaż różnie się do niej odnosi, różnie ją przedstawia, upraszcza lub przekształca. Pejzaż rozumiany i zapisywany w sposób bardzo indywidualny jest w centrum ich zainteresowania. Tę różnorodność widzenia wzmacnia jeszcze dodatkowo bogactwo technik jakimi posługują się artyści. Malarstwo olejne reprezentują abstrakcyjne obrazy z elementami symbolicznymi Renaty Owczaruk, dla której natura jest tylko inspiracją. Nie odtwarza jej ale interpretuje na swój własny sposób. Inaczej postrzega przestrzeń malujący również olejami Jarosław Strug. Stosuje on mocne, soczyste zestawienia barw, podkreślając dodatkowo ekspresję fakturą obrazu uzyskiwaną za pomocą szpachli oraz interesującym, odważnym kadrowaniem przestrzeni.

Leszek Niewiadomski, wiceprezes stowarzyszenia, na wystawie przedstawia cykl obrazów wykonanych techniką pastelu olejnego z pejzażem miejskim, ze starą, zabytkową zabudową. Są to oryginalnie kadry, w których ważną rolę odgrywa światło oraz nasycone, śmiałe barwy kontrastujące z różnymi odcieniami bieli i szarości dużych płaszczyzn ścian budynków. Zupełnie inne w nastroju są akwarelowe pejzaże Hanny Korzeniowskiej. Nasycone emocjami, zachwytem nad naturą. Z niej czerpie natchnienie, ale malarstwu oddaje też całą siebie, całą swoją duchowość.

Farbami akrylowymi na papierze lub tekturze malują Zbigniew Strzyżyński i Małgorzata Wzorek. Malarstwo Małgorzaty Wzorek to dojrzałe, horyzontalne kompozycje abstrakcyjne. Subtelne pejzaże ciszy. Dąży ona do pokazania samej istoty natury, jej najważniejszej treść. Jest w tym malarstwie zamyślenie, spokój, dystans, komplementarność.

Galina Iwaszkiw na wystawie prezentuje swobodne interpretacje pejzażu wykonane pastelem suchym, Walentyna Popowa, rzeźbiarka, kolorystyczne, oparte na tradycyjnej kompozycji studia natury.
Bardzo interesuję obrazy przedstawia Anna Popowa, wykładowca rysunku i malarstwa na Uniwersytecie Łuckim. Są to barwne kompozycje wykonane z papieru czerpanego, wytwarzanego przez artystkę przez odpowiedni, kolorystyczny dobór roślin.

Mam nadzieję, że wystawa ta będzie ważnym i pełnym wrażeń wydarzeniem w rozwijającej się współpracy między naszymi miastami.

Zbigniew Strzyżyński

© Dział Programów i Promocji - Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie