Dni Meksyku w Lublinie

Dni Meksyku w Lublinie

Wernisaż 08.10.2010 r. godz. 11.00 wystawy czynne do 30.10.2010

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie, ul. Bernardyńska 14a

Na wystawie prezentowane są repliki najlepszych 64 rysunków (30cm x 30 cm). Wśród wyróżnionych prac, znalazły się rysunki dzieci z Biłgoraja: dziesięcioletniej Oli Rapy, siedmioletniego Pawła Kłubko oraz dziewięcioletniej Natalii Zerebiec (brak pracy). Paweł i Ola znaleźli się pośród piętnastu laureatów Konkursu, a Natalia otrzymała jedno z dwunastu wyróżnień, które przyznało jury konkursu.

"Muzyka Rzeźby" Jorge González Velázquez

O artyście

Jorge González Velázquez urodził się w mieście Meksyk w 1966 r. Studiował w państwowej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Ryciny "La Esmeralda" Narodowego Instytutu Sztuk Pięknych, specjalizując się w rzeźbie. Uczestniczył w dwudziestu wystawach zbiorowych w Meksyku i Europie.

Pośród jego wystaw indywidualnych, z których pierwsza została zorganizowana gdy miał dziewiętnaście lat, należy wyróżnić Tentativo (Namacalność) w Plaza Loreto (1996); Figuras diversas (Figury różne) w Jaulas de Polanco (1997); Como si fuera la primera vez (Jak za pierwszym razem) wystawa ruchoma (2002-2003) oraz Liuvias, soles i lunes (Deszcze, słońca i księżyce) w galerii José Maria Velasco Narodowego Instytutu Sztuk Pięknych (2006), wszystkie w mieście Meksyk. W 2005 r. poproszony został o wykonanie rzeźby monumentalnej Desnudo blanco (Biała nagość) w ramach VI Międzynarodowej Konferencji w Graz, Austria. Rzeźba - wykonana bezpośrednio w kamieniu - stała się darem dla austriackiego miasta i wyeksponowana jest w Plaza Schlossberg w Graz.

Jorge González Velázquez to niestrudzony eksperymentator, a jego dorobek rzeźbiarski obejmuje nieskończoność materiałów i technik, choć brąz i pianka poliuretanowa odegrały w jego twórczości rolę dominującą. González Velázquez sam wykonuje odlewy własnych rzeźb. W latach 1990-2000 udzielał porad Juanowi Soriano (1920-2006) w zakresie wytopu i powiększania skali rzeźb i brał udział w stawianiu Księżyca (La luna) - rzeźby monumentalnej w brązie, stojącej na esplanadzie Auditorio Nacional w mieście Meksyk - i Gołębia (Paloma), czterometrowego dzieła dla prywatnej kolekcji w Pietrasanta we Włoszech. Pomagał w wykonywaniu odlewów rzeźb z brązu innych artystów, a obecnie pracuje nad projektami rzeźb monumentalnych.

Krytyka

"Rezultaty pracy Jorge González Velázqueza osiągają wiarygodność dzięki ekonomii formy i prostocie linii, wolnych od zbyteczności, trzymających się ściśle bardzo współczesnej koncepcji sztuki rzeźbiarskiej, bo bez wątpienia dorobek artysty przynależy do sztuki naszych czasów.

Stoimy wobec obietnicy dzieła wielkich proporcji, które z pewnością pomnoży dziedzictwo sztuki miejskiej w Meksyku i na świecie. Potwierdzają to prace, które dziś prezentuje Muzeum Juan Soriano; pomimo mniejszych rozmiarów wiele z nich odzwierciedla nieodłącznie trafną koncepcję monumentalizmu."

Lily Kassner

"Dzieła Jorge González Velázqueza prowadzą nas rzadko uczęszczanymi ścieżkami i szlakami, gdzie czekają na nas jego rzeźby biorące się z cierpliwych i pełnych pasji wspomnień dzieciństwa i które prowadzą ku pełnej dojrzałości, nadziei i witalnej pełni, z dala od zła i intryg."

Juan Soriano

Deklaracja artysty

"Niniejsza propozycja rzeźbiarska opiera się na ulotności i sile artystycznej ekspresji, zdolnej przekształcać i wzruszać poprzez dźwięki i melodie, podobnie jak dzieje się to w muzyce. Proponowana kolekcja zrodziła się z idei trójwymiarowej interpretacji tych dźwięków, które otwierają nam drzwi na pełen wyzwań świat wyobraźni, gdzie nie istnieją bariery, a możliwości są nieskończone.

Rzeźba pozwala mi na materializację i wydzielenie obrazów i form powstających w moim umyśle, kiedy inspiracja wiedzie mnie niepewnymi drogami, gdzie nie istnieją drogi wyjścia; i wówczas moje ręce przystępują do rzeźbienia mostu pozwalającego przejść od rzeczywistości ku kreatywności, i na odwrót, a rezultatem jest moje dzieło, moje rzeźby.

Moją jedyną ambicją jest przyjemność, jaką ludzie czerpią z przedstawianych im form i kolorów oraz nadzieja na współdzielenie uniwersalności sztuki, która niezależnie od tego skąd jesteśmy zdoła poruszyć nas, rozradować i zjednoczyć."

Jorge González Velázqueza

 

Tłumaczenie tekstów: Marcin Zurek

 

© Dział Programów i Promocji - Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie