W cieniu Himalajów

O wystawie

Medyczny Klub Turystyczny w Lublinie powstał w 2004 roku. Zrzesza osoby związane zawodowo z medycyną oraz pacjentów i ich rodziny. Celem Klubu jest propagowanie turystyki kwalifikowanej poprzez organizowanie przedsięwzięć turystyczno-sportowych oraz prelekcji i wystaw fotograficznych. Działalność MKT realizowana jest w ramach szerokich projektów. Jednym z nich są rowerowe rajdy na kresy Rzeczypospolitej w Karpaty Ukraińskie oraz do Lwowa, Chocimia i Kamieńca Podolskiego, a także wzdłuż obecnych granic Polski. Innym pomysłem są wyprawy wysokogórskie szlakami polskich zdobywców. W 2006 roku sukcesem zakończyła się klubowa wyprawa w Andy Argentyńskie na najwyższy szczyt obu Ameryk - Aconcagua (6959 m n.p.m.). Wyprawa MKT podążała szlakiem polskiej wyprawy kierowanej przez Konstantego Jodko-Narkiewicza, która 9 marca 1934 roku osiągnęła szczyt. Polscy andyniści wytyczyli nową drogę ścianą wschodnią przez lodowiec, który później na cześć zdobywców został nazwany El Ventisquero de los Polacos (Lodowiec Polaków).

W 2008 roku wyruszyły z Lublina w Himalaje dwie wyprawy Medycznego Klubu Turystycznego. Jedna z nich zmierzała w Himalaje Lahul w indyjskim stanie Himachal Pradesz, druga w rejon Annapurny w Nepalu Zachodnim. Wyprawy te zostały zorganizowane w 35 rocznicę pierwszej lubelskiej wyprawy w Himalaje Lahul. W 1973 roku lubelscy himalaiści zdobyli dziewiczy szczyt CB13A, a podczas wspinaczki w lawinie seraków zginął kierownik wyprawy - Zbigniew Stepek i lekarz - Andrzej Grzązek. Tej tematyce poświęcona jest wystawa fotografii prezentowana na Zamku Lubelskim.
W cieniu Himalajów jest wystawą zdjęć autorstwa Mariusza Baskurzyńskiego, Rafała Dmowskiego, Michała Gryglickiego, Norberta Grząśko, Emila Klimka, Pawła Krawczyka, Mariusza Nowaka, Piotra Paprzyckiego oraz Aleksandry Bartuzi, powstałych w trakcie podróży po Indiach i Nepalu. Zawiera reporterskie wspomnienia ze stolicy Indii - Delhi, jednego z cudów świata - Tadż Mahal, miejsca urodzenia Kriszny - Mathury, świątyń Kamasutry w Kajuraho, stolicy królestwa Radżputów - Orszy, a także mistycznego miasta hindusów nad Gangesem - Benaresu. Można na niej zobaczyć krajobrazy okolic himalajskich kolosów - Annapurny i Dhaulagiri, dolinę rzeki Kali Ghandaki oraz portrety mieszkańców Pokhary i Kathmandu. Są również fotografie z ulic Kalkuty - "miasta dzieci boga" oraz z plaż Goa. Ta różnorodność tematów, z konieczności ograniczona możliwościami wystawienniczymi, stanowi o wartości wystawy. Całość zrealizowanego projektu jest zapewne jednym z największych przedsięwzięć sportowo-kulturalnych, jaki powstał w Lublinie w 2008 i 2009 roku.

Paweł Krawczyk

Zaproszenie (PDF)

© Dział Programów i Promocji - Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie