Artur Tabor (1968 - 2010)

Artur Tabor (1968 – 2010)

Wybitny polski fotograf przyrody, członek Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego ZPFP. Zafascynowany twórczością Włodzimierza Puchalskiego, wyspecjalizował się w fotografowaniu i filmowaniu zwierząt, a szczególnie ptaków w naturalnym środowisku. Współpracował z czołowymi polskimi i zagranicznymi czasopismami o tematyce przyrodniczej, a także z agencjami zachodnimi, min. BBC (Nature Picture Library). Jest twórcą kilku filmów przyrodniczych („Podlaski Przełom Bugu”, „Nadbużański Park Krajobrazowy”, „Góry Stołowe”, „Dolina Krasnej”, „W obronie rzeki”, „W krainie jodły, buka i tarpana”, „Małopolski Przełom Wisły”). Autor wspaniałych albumów: „Bug. Nadbużańskie Podlasie”, „Z bliska i z daleka. Piła i okolice”, „Kathmandu – szkice”, „Królestwo dzikich gęsi”(wspólnie z Przemysławem Szymońskim), „Sowy Polski”, „Bug – pejzaż nostalgiczny”, „Wisła – królowa rzek”. Był również laureatem prestiżowych konkursów fotograficznych w Polsce i za granicą, a także autorem wielu znaczących wystaw fotograficznych.

Zginął tragicznie 2 lipca 2010 roku podczas wyprawy do Mongolii.

Wystawa „Artur Tabor – wspomnienie” to zestaw ok. 40 fotografii ukazujących Artura Tabora jako wspaniałego, pełnego radości życia, twórczego, a jednocześnie skromnego i życzliwego człowieka.

Zdjęcia wykonali jego przyjaciele i koledzy podczas wspólnych plenerów i spotkań. Część z nich pochodzi z rodzinnego archiwum i udostępniła je żona zmarłego fotografa.

Fotografie

© Dział Programów i Promocji - Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie