Agnieszka Ewa Wielgosz PORTRETY

Portrety - Agnieszka Ewa Wielgosz

Nie jesteśmy w stanie przejść obojętnie obok obrazu, na którym widzimy samego siebie. Wzbudza on w nas emocje - pozytywne bądź negatywne. Staramy się przejrzeć w nich jak w lustrze, odbicie jednak nie zawsze wygląda tak, jak się spodziewamy.
Prowodyrami do powstania cyklu prac były dwa pierwsze obrazy, portrety pośmiertne - babci i dziadka. To one wywołały swego rodzaju "tęsknotę". Mieszkam z dala od rodziny, najczęstszym sposobem komunikowania z nią jest skype. Oglądam swoich bliskich na płaskim ekranie. Spowodowało to pewnego rodzaju przyzwyczajenie do patrzenia w inny sposób na rodzinę. Postanowiłam wykonać również ich portrety.
Malowałam ze zdjęć, które robiłam podczas pobytu w domu. Osoby portretowane przedstawiałam w kilku wersjach, odsłonach. Najważniejsza dla mnie nie była uroda bądź jej brak, lecz uchwycenie czegoś z charakteru postaci. Osoby te są mi od lat bardzo dobrze znane, dlatego postrzegam je poprzez konkretne cechy osobowości, a kształt nosa czy ust znam niemalże na pamięć.

Agnieszka Ewa Wielgosz - urodziłam się w Lublinie, gdzie uczęszczałam do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Następnie studiowałam grafikę warsztatową w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. Uzyskałam dyplom wykonując unikatowe, autorskie książki - obiekty w pracowni dr Elżbiety Baneckiej. Kontynuowałam studia na poznańskiej ASP, które zakończyłam dyplomem w pracowni prof. ASP Jacka Adamczaka, przedstawiając animację komputerową. Korzystałam w niej z techniki piksilacji.

© Dział Programów i Promocji - Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie