Strona główna MDK2 | 15 z Lublina | Galerie MDK2 | Wyślij nam swoj komentarz

15 z Lublina

Lublin jest miastem, które w dziejach polskiej sztuki współczesnej nie należało do ośrodków wiodących, czy też chociażby wyróżniających się. Patrząc jednak z pozycji roku 1996 sytuacja wydaje się być całkiem odmienna. Oto w Lublinie istnieje silna grupa aktywnych twórców, którzy za środek swej artystycznej drogi obrali warsztat graficzny wyniesiony właściwie z trzech ośrodków akademickich.
Barbara i Stanisław Bałdygowie, Zdzisław Niedźwiedź, Alicja Snoch i Maksymilian Snoch są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jan Ferenc, Grzegorz Mazurek i Andrzej Węcławski ukońcryli warszawską ASP. Natomiast Dariusz Dessauer, Piotr Lech, Zbigniew Liwak, Artur Popek, Mikołaj Smoczyński, Krzysztof Szymanowicz i Waldemar Szysz zainteresowanie grafiką wynieśli z Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS.
"15 z Lublina" to 15 postaw i koncepcji artystycznych grafików lubelskich z których aż 11 jest pracownikami Instytutu Wychowania Artystycznego. Prawie połowa z nich to ukształtowane i uznane osobowości, które stanowią trzon całego środowiska plastycznego w Lublinie.
Pracują indywidualnie perfekcyjnie posługując się wybranymi technikami, przy czym każdy operuje wypracowanym przez siebie, odrębnym językiem plastycznym.
Tworzą środowisko i atmosferę akceptacji dla każdej indywidualności. Wyrazem ich aktywności jest rosnąca liczba zdobywanych nagród oraz coraz liczniejszy udział w prestiżowych wystawach i konkursach o skali międzynarodowej.
Obecni są na krakowskim Biennale (Triennale) Grafiki, Małych Formach Grafiki w Łodzi, Międzynarodowym Triennale Rysunku we Wrocławiu, Międzynarodowym Triennale Mezzotinty w Sopocie, a za granicą na Międzynarodowych Biennale Grafiki w Wakayamie, szwajcarskim Triennale "Xylon", norweskim Biennale (Triennale) we Fredrikstad, Triennale we Frechen (Niemcy), w głośnym Konkursie "Premio Biella" we Włoszech, Mini Print International w hiszpańskim Cadaques, Międzynarodowym Biennale Grafiki w Lublanie, Międzynarodowym Biennale Grafiki w Bhopal (India) i Egipskim Triennale Grafiki w Kairze, w wystawach grafiki w Sapporo, Tokio, Kanagawie, Seulu itd, itd.
Przyglądając się wielkim imprezom w Europie czy też w Ameryce widzimy, że odbywają się one i rozwijają w małych miejscowościach (Banska Bystrica, Biella, Brownsville, Cadaques, Frechen, Fredrikstad, Napa, Santos, Warna, Warrensburg...), gdyż w sztuce nie ma pojęcia "prowincji". Ludzie mający w swych rękach losy kultury naszego środowiska winni o tym pamiętać.
Graficy lubelscy stali się najaktywniejszymi organizatorami życia artystycznego, o czym może świadczyć powołanie w styczniu 1988 roku "Małej Galerii Grafiki" w Oddziale Literackim Muzeum Lubelskiego, zainicjowanie "Spotkań Graficznych" i środowiskowego Konkursu "Grafika Roku" od 1985 roku, współorganizacja przeglądów twórczości artystów regionu pod nazwą "Wschodni Salon Sztuki" (od 1993r.) i wreszcie współpraca z Muzeum na Majdanku przy organizacji Międzynarodowych Triennale Sztuki (lata dziewięćdziesiąte).
Graficy z Lublina wytrzymują i wygrywają konkurencją ze swoimi kolegami z innych środowisk. Ich twórczość artystyczna przekracza status artystów regionalnych lubelskich i stawia ich wysoko w sztuce w Europie i świecie.
Maksymilian Snoch

© 1996 Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2 w Lublinie (P)HTML by GS