Stroje ludowe dziedzictwem kultury

"Stroje ludowe dziedzictwem kultury"

Zdjęcia pokazują przepiękne stroje pochodzące z różnych regionów Polski. Są to między innymi strój krakowski, rzeszowski, lubelski, łowicki, lasowiacki a także nasze rodzime stroje biłgorajskie i sitarzy biłgorajskich. Ponadto zaprezentowane są także stroje romski i wołyński, strój z okresu Księstwa Warszawskiego oraz strój lwowskiej ulicy.


Wszystkie eksponowane fotografie
zrobione zostały podczas sesji plenerowej, jaka odbyła się 1 maja na terenie przepięknie położonego gospodarstwa agroturystycznego w Lipowcu. Uczestniczyli w niej obecni i byli członkowie Zespołu Tańca Ludowego "Tanew" a pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia była pani Anna Iskra, kierownik Zespołu. Sesję zrealizowano dzięki wsparciu Stowarzyszenia Miłośników Zespołu Pieśni i Tańca "Tanew" - "Pokolenia" na czele z prezesem panem Wiesławem Haścem.


Na uroczyste otwarcie wystawy licznie przybyła młodzież z zespołu "Tanew", wśród której nie zabrakło bohaterów wielu zdjęć. Przybyli również pan Stanisław Schodziński, Wicestarosta Biłgorajski i pani Małgorzata Liwosz-Rudy, Sekretarz Starostwa. Wszystkich gości powitała pani Renata Socha, dyrektor MDK. O prezentowanych strojach, ich pochodzeniu oraz o samym pomyśle na uwiecznienie posiadanych zbiorów, będących czytelnym znakiem kultury różnych regionów, opowiadała pani Anna Iskra. Zwracając się do najmłodszych stażem członków zespołu, pan Hasiec zachęcał ich do systematycznej i wytrwałej pracy na zajęciach tanecznych, dzięki której niebawem i oni dostąpią zaszczytu noszenia i prezentowania na scenie tak pięknych strojów.

----

Tekst do wystawy : p. Joanna Łukaszczyk

Zdjęcia podczas
sesji plenerowej (Gospodarstwo Agroturystyczne w Lipowcu)

Autorzy

Zdzisł‚aw Kowal, Iwona Pawlos, Ewa Wiśniewska, Wiesław Hasiec, Gabriela Oleszek, Łukasz Smyl

Galeria Po Schodach

Wystawa od 27 listopada do 30 grudnia

pn-pt 9-19, sob do 16  , wstęp wolny
dla grup zorganizowanych filmy, prezentacje

 

© Dział Programów i Promocji - Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie