Sławomir Stasz - AKWARELOWY LUBLIN

Sławomir Stasz

Urodził się w Lublinie w 1972 roku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. W latach 1992 - 1997 - studiował na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Adama Styki. Tworzy w różnorodnych technikach: akwareli, akrylu, gwaszu, olejnej oraz rysunkowych. Jego ulubione tematy to pejzaż i abstrakcja. Maluje także kopie obrazów znanych malarzy.
Został nagrodzony wyróżnieniem na wystawie "Wiosna 2001" w Galerii Mat-marT w Lublinie.


Udział w wystawach:
1995
- Chatka Żaka, Lublin
1997
- poplenerowa wystawa w Budapeszcie
-"Dyplom 97" - Chatka Żaka, Lublin
1998
- Polgar, Węgry
- Amfiteatr - Kościół pw. Najświętszego Serca Maryi, Lublin
1999
-"35 lat Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych", Lublin
2000
-"Ich Czworo" - Galeria Mat-marT, Lublin
-"Petit Format de Papier", Viroinval, Belgia
2001
-"Wiosna 2001" - Galeria Mat-marT, Lublin
-"Spotkania ze sztuką", Nowodwór
- Miejski Dom Kultury, Lubartów
- Galeria Sztuki Współczesnej - G.O.K., Garwolin
-"Lublin w malarstwie" - Galeria Mat-marT, Lublin
- Bank PKO, Garwolin
- Muzeum Ferenca Medgyess'ego, Debreczyn, Węgry
-"Jesień 2001" - Galeria Mat-marT, Lublin
2002
- Miejski Dom Kultury, Lubartów
- Dom Kultury LSM, Lublin
2003
- Stary Lublin w akwareli - BU KUL

Barwy Miasta

Sławomir Stasz, autor wystawy "Akwarelowy Lublin" jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i Wydziału Artystycznego UMCS, gdzie w 1997 roku obronił dyplom u prof. Adama Styki. Tworzy głównie w technikach takich jak akwarela, gwasz, akryl, olej i rysunek. Brał dotychczas udział w dziewiętnastu wystawach. Na ekspozycji "Wiosna 2001" w lubelskiej galerii Matmart prace artysty zostały wyróżnione.
Obecna wystawa to pejzaże miasta malowane akwarelą, techniką niezwykle trudną bo wymagającą pewnej ręki ze względu na praktyczną niemożność dokonywania poprawek. Tematykę prac nasuwa nam już sam tytuł "Akwarelowy Lublin". Kompozycje pokazują różne fragmenty tytułowego miasta, uchwycone w codziennych sytuacjach. Przedstawiają jednak zwyczajne miejsca w niezwyczajnej kolorystyce. Lekki i płynny rysunek postaci i budynków oraz wyjątkowa, poetycka kolorystyka wydobywają z naszego, często nieciekawego miasta, kolor. To barwy budują formę i nastrój tych prac, niczym tęcza rzucają blask na nasze miasto, przedstawiając jego architekturę w "lżejszym" wydaniu, nieprzytłaczającym nas codzienną szarością. To efekt doboru techniki malarskiej. Delikatna akwarela ukazuje budynki pełne lekkości i wdzięku. Obrazy przywołują na myśl malarstwo impresjonistyczne, wydobywające emocje z obiektów i nastawione na wrażenie. Takie są prace Sławomira Stasza - wydobywają emocje i piękno z architektury Lublina, dodając jej koloru i życia. Te akwarele napawają optymizmem, szczególnie teraz, zimą, kiedy na dworze dominuje szarość i chłód, warto odwiedzić tę wystawę.

Jacek Słowik

 

© Dział Programów i Promocji - Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie