REPORTAŻ "URODZINY OKRĘTU"

Scenariusz i realizacja Adam Kulik
Zdjęcia Piotr Miłkowski, Krzysztof Żakowski i Henryk Nagrodzki
Dźwięk Norbert Wiciński

W czwartek, 8 listopada, o 18.43 Lubelski Ośrodek TV emituje mój reportaż "Urodziny okrętu" o okręcie wojennym ORP Lublin, stacjonującym stale w Świnoujściu.

12 października tego roku minęła 18 rocznica podniesienia bandery po raz pierwszy na ORP Lublin. Z tej okazji przedstawiciele naszego miasta z wiceprezydentem Pawłem Fijałkowskim na czele, wybrali się do Świnoujścia wręczyć kapitanowi okrętu - Mariuszowi Siekierze, "dowód osobisty" okrętu. Była to sporego formatu plansza, wykonana przez pracowników Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie, z wykorzystanymi elementami graficznymi autentycznego dowodu osobistego i z oryginalnym podpisem prezydenta miasta. Zamiast fotografii człowieka - fotografia okrętu. Pomysł Benona Bujnowskiego - zastepcy dyrektora MDK 2.

Wszyscy marynarze ORP Lublin otrzymali miniaturę "dowodu osobistego" swojego okrętu. Dowództwo dywizjonu okrętów również. Pomysł bardzo się spodobał dowódcom i marynarzom (po raz pierwszy w Polsce obchodzono taką "osiemnastkę" na okręcie), i niewykluczone, że inne załogi przejmą ten zwyczaj.

  Uroczystości towarzyszyła wystawa fotografii lubelskich autorów.
reportaż "Urodziny okrętu" pokazuje życie załogi na okręcie, także podczas ćwiczeń na Bałtyku, gdzie strzela się ostrą amunicją do celu na wodzie czy stawia miny - ORP Lublin jest okrętem transportowo-minowym. Potrafi podpłynąć niemal do samej plaży (ma tylko 2 m zanurzenia), wyrzucić transportowany sprzęt lub oddział wojska, i ściągnąć się z powrotem na własnych kotwicach, na pełne morze. Brał udział w manewrach NATO na Bałtyku.

WYSTAWA FOTOGRAFII : JACEK BABICZ, BENON BUJNOWSKI

 

Program "Okręt Lublin"

Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2 w Lublinie

ul.Bernardyńska 14a, PL 20-950 Lublin
tel./fax +48 (81) 53-208-53,
e-mail: mdk2@atena.wom.lublin.pl