Środa - 21 kwietnia 2021 r.

Mlodziezowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie, ul.Bernardyńska 14a, PL 20-950 Lublin tel./fax +48 (81) 53-208-53, e-mail:sekretariat@mdk2.lublin.pl

0
To mój Lublin - Nasze miasto - na szkle malowane

początek /// galeria /// wernisaż


Agnieszka Gawska Katarzyna Mączka Agata Szmidt

Szkło jako podobrazie może służyć kilku technikom malarskim, które ogólnie dzielimy na takie które zostały wykonane na zimno i na gorąco. W pierwszym przypadku malowidło wykonywane jest na powierzchni płyty szklanej, w drugim - barwniki zostają stopione ze szkłem. Techniki wykonywane "na zimno" znane były już w starożytności, nazwane później witrochromią, przetrwały do wieku XIX jako tzw. malarstwo ludowe, szczególnie ulubione przez mieszkańców okolic górskich. Współczesne malarstwo na szkle stanowi próbę nawiązania do epok minionych aczkolwiek jego charakter jest już bardziej skomercjalizowany. Technika malowania na szkle polega na wykonaniu malowidła bezpośrednio na szybie lub też za pomocą projektu lub wzoru umieszczonego pod szybą, na której malujemy. Farby tzw. "witrażowe" nanosi się przy użyciu pędzli szczecinowych wypełniając płaszczyzny ograniczone konturówką reliefową.

Prace malarskie wykonane zostały przez uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, w ramach zajęć pozalekcyjnych prowadzonych z młodzieżą szczególnie uzdolnioną artystycznie - przez Pana Jerzego Mazurka i projektu "To mój Lublin".


0
© 2002 Dział Programów i Promocji MDK 2 w Lublinie.