mdk2
Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2 w Lublinie
ul.Bernardyńska 14a, PL 20-950 Lublin
tel./fax +48 (81) 53-208-53,
e-mail:mdk2@mdk2.lublin.pl
http://www.mdk2.lublin.pl
To mój Lublin


Piotr Perczyński - Fotografia w technice gumy
Piotr Perczyński - „Fotografia w technice gumy”
Technika gumy jest jedną z tak zwanych technik szlachetnych w fotografii, leżącą na pograniczu fotografii i plastyki. Powstała pod koniec XIX wieku. Rozwijała się równolegle do fotografii, była jedną z pierwszych prób uzyskania trwałego obrazu. Polega ona na stykowym kopiowaniu czarno - białego negatywu na odpowiednim papierze, pokrytym światłoczułą emulsją (na bazie gumy arabskiej i dwuchromianu potasu) z dodatkiem barwnika. Po naświetleniu, wypłukaniu i wyschnięciu negatywu, przy pomocy miękkiego pędzla, można wprowadzać różne ingerencje.
Piotr Perczyński [fragment wywiadu]
szczegóły

Zenon Embinger - „ W cieniu wielkiej wieży ”

Chodziło mi o pokazanie starego miasta w klimacie starych zdjęć, choć jest to oczywiście współczesne spojrzenie na starą architekturę. W żaden sposób nie przetwarzałem jednak obrazu. Są to wyłącznie zdjęcia nie mające nic wspólnego z fotografią cyfrową. Efekt poszarpania krawędzi zdjęć to po prostu dodanie odpowiedniego rodzaju ramki.
Zenon Embinger [fragment wywiadu]

szczegóły
Zenon Embinger
Lublin na starej pocztówce
Waldemar Wróblewski - Lublin na starej pocztówce
cz.I 1899 - 1915

Kolekcjonerzy często wybierają jako temat swoje miasto. Zbieram więc kartki z Lublinem, także z Kazimierzem, ratusze i Szopeniana - tych ostatnich mam ponad trzysta. Interesuje mnie też bibliofilstwo, zbieram medale o tematyce lubelskiej. Z tej tematyki zbieram również winiety starych zakładów fotograficznych.
Waldemar Wróblewski [fragment wywiadu]

szczegóły

„ Lublin - montaż komputerowy ”

W kalendarzu LUBLIN 2001 głównym założeniem projektowym było powiązanie motywów architektonicznych Starego Miasta z zabawami dzieci na szachownicy, która zmienia się w kostkę brukową. Tematem jest przełom wieków - powiązanie tradycji z nowym życiem, młodym pokoleniem.
Technika - montaż komputerowy.
projekt Barbara Bałdyga montaż Marcin Kozioł,
foto Piotr Maciuk,
na zdjęciach Ala, Kuba i Michał

szczegóły
Lublin - montaż komputerowy
Jarosław Piotrowski
Jarosław Piotrowski - „ Lublin w fotografii przetworzonej ”

Urodzony w 1957 r. w Gdańsku. Ukończył Wydział Mechan1iki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Zawodowo zajmuje się naprawa sprzętu fotograficznego. Dla siebie i rodziny fotografował "od zawsze". Od kilku lat traktuje fotografię poważniej. W 1999 r. miał pierwsza wystawę indywidualną pt "Mall of America" w MDK2 w Lublinie. W 1999 r. został członkiem Klubu Fotograficznego LX przy PTTK Lublin. W 2000 r. zdobył dwa wyróżnienia:
- w kategorii fotografii przetworzonej na Fotograficznych Mistrzostwach Polski 2000 w Warszawie, za pracę "Wiatr",
- w konkursie organizowanym przez Klub LX przy PTTK Lublin pt "Czerwony Październik".

szczegóły

„Lublin nocą” - wystawa zbiorowa
Anna Zaim
Wojciech Boguszewski
Benon Bujnowski
Andrzej Kaczmarek
Grzegorz Kamiński
Paweł Królikowski
Piotr Pakuła
Jarosław Piotrowski
Cezary Wrona
Grzegorz Zawiślak szczegóły
Lublin nocą
Andrzej Rożek
Andrzej Rożek - „ Portret we wnętrzu ”

Wybranych przeze mnie ludzi łączy posiadanie życiowej pasji, która popycha ich do działania. Wnętrze w jakim się znaleźli, przedmioty jakimi się otoczyli, także ujawniają tę pasję. Właśnie w tym tle chciałem znaleźć i pokazać to, co tak wiele mówi o portretowanym. W całej historii sztuki, w jej ikonografii, odnajdujemy tę skłonność do szukania atrybutów, znaków i symboli towarzyszących portretom - wspomnijmy choćby tak pełen symbolicznej ikonografii obraz jak "Małżeństwo Arnolfinich" Jana van Eycka. Chęć nawiązania do tej tradycji towarzyszyła mi w trakcie realizacji zdjęć.
Andrzej Rożek [fragment wywiadu]© 2000 Dział Programów i Promocji MDK 2 w Lublinie. HTML - Tomasz Gospodarczyk.