Mniej znane Miejsce - M. Sztorc

W sobotę, w wigilię Dnia Kobiet, 7 marca o 17.00
zapraszamy do Galerii Po 111 Schodach, Sala Kominkowa, MDK nr 2
przy ul. Bernardyńskiej 14a
na wystawę Macieja Sztorca "Mniej znane Miejsce"
  w ramach Mobilnej Galerii Lubelskiej Fotografii,
wyróżnionej w 2015 r. stypendium
Prezydenta Lublina  w kat. rozpowszechniania kultury.

"Mniej znane Miejsce" to zaniedbane, zniszczone, zapominane dawne magnackie rezydencie i dwory szlacheckie na Lubelszczyźnie. Niegdyś tętniące życiem, będące w centrum lokalnych wydarzeń, projektowane przez wybitnych światowych architektów, dziś popadające w ruinę, rozgrabione i coraz częściej opuszczone są milczącym świadectwem dawno miniowej epoki. Wystawa "Mniej znane Miejsce" Maciej Sztorca aspirująca do miana dokumentu fotograficznego przedstawia piękno dawnej architektury szlacheckie, ukazuję również skalę przemian społecznych, które zaszły w Polsce od końca drugiej wojny światowej. Czarno-białe fotografie zarejestrowane w tradycyjnej technice analogowej w sposób bardzo sugestywny ukazują dawno zapomnianą świetność rezydencji i dworów szlacheckich Lubelszczyzny."

Maciej Sztorc urodzony 1981 r. w Lublinie, z wykształcenia bibliotekarz. Swoje fotografie tworzy w tradycyjnej technice analogowej. Jego zainteresowania fotograficzne skupiają się na dokumencie i architekturze - próbie wydobycia wpływu detalu na całokształt obrazu. Jako regionalista wynajduję miejsca zaniedbane i zapomniane, które wpisują się w krajobraz wielokulturowej Lubelszczyzny. Autor bloga "pole w kadrze" na który prezentuje swoje wyprawy i zdjęcia.

Wystawy:

• 2010 wystawa indywidualna "RetroLublin" - Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie€“ Filia nr 2
  • 2010 wystawa zbiorowa "Noc Fotografii" organizowana przez Grupę Fotografów Lubelskich w ramach Nocy Kultury
  • 2010 €“ stała ekspozycja zdjęć Lublina w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkie w Lublinie
  • 2012 - wystawa zbiorowa "Srebrem Malowane" Patio Sztuki ACK UMCS Chatka Żaka Lublin
  • 2013 - wystawa pokonkursowa IX edycji Otwartych Mistrzostw Fotograficznym - Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie
  • 2014 - wystawa indywidualna PE NUN - Zapomniane kirkuty Lubelszczyzny
  • Ośrodek "Brama Grodzka-Teatr NN" w Lublinie / GALERIA NN

Publikacje:

• 2012 €“ publikacja zdjęć do artykułu autorstwa Lucjana Świetlickiego "Dwory powiatu świdnickiego", który ukazał się w: Magazyn Powiatowy : wydawnictwo samorządu powiatu świdnickiego. 2011, nr 20
  • 2012 - publikacja zdjęć w tomiku poezji Ireny Ciesielskiej-Piech Lublin - piękno nieodkryte
  • 2013 - publikacja zdjęć w Ukraińskim zaułku literackim T. 13]