Sielskie Domki. Z papieru i na papierze.

Przemysław Świątek urodził się w 1969 r. w Stawiszynie, na terenie dawnego województwa kaliskiego. Pochodzi z Kościelnej Wsi, wioski leżącej w pobliżu Kalisza. W najstarszym mieście w Polsce ukończył liceum ogólnokształcące. Następnie zaczął studia na Sekcji Historii Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obecnie jego artykuły publikowane są w "Niedzieli" (lubelskiej) oraz w czasopiśmie "Uroda Życia". W swoich tekstach zajmuje się popularyzowaniem historii lokalnej.

Andrzej Kot urodził się w 1946 roku w Lublinie. Zamiłowanie do sztuki jest u niego rodzinne. Pradziadek był rzeźbiarzem. Świątki robił, zabawki dla dzieci strugał. I krążył z tym po jarmarkach. A. Kot mieszkał na ul. Grodzkiej . Przez trzy lata uczęszczał do liceum plastycznego. Kolejne dwa lata spędził w wojsku. Pracę zawodową zaczął jako zecer w Lubelskich Zakładach Graficznych. Współpracował z Wojewódzkim Domem Kultury w Lublinie, gdzie projektował i wykonywał typograficzne druki okolicznościowe.

Wystawa "DOMKI Z PAPIERU I NA PAPIERZE" pokazuje uroki życia na wsi. Autorzy zaprezentowali przykłady architektury wiejskiej. Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza część to kolorowe rysunki Andrzeja Kota, które ukazują wkomponowane w zieleń budynki. W rysunkach pojawiają się także postacie zwierząt, tak charakterystyczne dla twórczości tego znanego lubelskiego grafika. Druga część wystawy to prace Przemysława Świątka: domki z papier- mache, płaskorzeźby i obrazy olejne. Autor po raz pierwszy publicznie prezentuje swoje prace. Domki i inne budowle wykonane z papier- mache są modelowane i malowane ręcznie. Twórca czerpie natchnienie w trakcie wizyt w Muzeum Wsi Lubelskiej na Sławinku w Lublinie.

 

© Dział Programów i Promocji - Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie