WYSTAWA

WYSTAWA:
1-30 WRZEŚNIA
2018 R.

ZAWÓD RZEMIEŚLNIK. JA TUTAJ PRACUJĘ.
Wystawa fotografii Jakuba Szymańskiego

Rzemieślnicy zawsze mieli swój wkład w walkę o naszą niepodległość i to nie tylko rusznikarze. W czasie wojen i lata po nich rzemiosło stawało się wiodącą siłą gospodarki. Obecnie ta druga po przemyśle grupa produkująca odzyskuje swoje znaczenie.

"Wszystko zaczęło się od mojej wizyty u czapnika, pana Kazimierza. Po raz pierwszy spotkałem rzemieślnika, który prowadził swoją pracownię nieprzerwanie od 58 lat. Wtedy postanowiłem poszukać podobnych rękodzielników i poznać niezwykły kunszt ich pracy. Rozpocząłem wykonywanie portretów właścicieli tradycyjnych zakładów rzemieślniczych działających w Lublinie. Okazało się, że takich bohaterów i miejsc, gdzie czas się zatrzymał, jest już w Lublinie niewiele. Rzemiosło, które tworzą od pokoleń, powoli staje się historią. To oni są esencją, najważniejszym nośnikiem pamięci i społecznej tożsamości. Kto inny jak nie rodowici lublinianie, związani ze swoim miastem przez całe życie, mają opowiedzieć młodszym pokoleniom historię naszego miasta?

Podczas tej fotograficznej podróży przekonałem się, jak bardzo wytwory ich rąk i wyobraźni zmieniają nasze poczucie czasu i jak dalece osobowość twórcy redefiniuje pamięć. Ich obecność, ich dusza, jest jak stempel odbity na starych meblach, które przywracają do życia, ukryty we wskazówkach wiekowych zegarów, odmierzających czas nowym pokoleniom. Poprzez to, co wytworzyli, stają się nieśmiertelni. Oni wciąż istnieją, nawet kiedy fizycznie już ich nie ma. I to jest największa wartość mojego z nimi spotkania: ponadczasowa egzystencja, którą starałem się ocalić na fotografiach."

Jakub Szymański


Link do zewnętrznej strony www o Europejskich
Dniach Dziedzictwa w woj. lubelskim -->